OpenEMR – svobodný software pro lékařskou praxi

suchá jehla

Software pro rehabilitaci

Již více jak 5 let používám při své práci svobodný software OpenEMR s licencí GNU. Jelikož nepracuji a nehodlám pracovat se zdravotními pojišťovnami , bylo prakticky nemožné, najít český softwarový produkt oproštěný od pojišťovenské nadstavby za přijatelnou cenu.

Nezbylo tedy , než se poohlédnout jinde. Jakožto dlouholetý uživatel operačního systému OS Linux, konkrétně distribuce Debian, jsem začal samozřejmě pátrat ve vodách svobodného – opensource software. Po nedlouhém hledání a několika zkušebních instalacích lékařských systémů ( EMR), jsem zakotvil u OpenEMR.  Extremně konfigurovatelný systém postavený na PHP a MySQL běží jako webová aplikace jak pod Windows , tak OS Linux. Jde tedy o na platformě nezávislý projekt.  Systém je primárně postavený pro práci v anglosaském zdravotním prostředí. původně chyběla i česká lokalizace .

Nezbylo, než se vrhnout do práce a systém tzv. ohnout na poměry k našinci přívětivé. Ujmul jsem se českého překladu a stal se zatím jediným českým členem překladatelského týmu projektu. Vlastní překlad je velmi náročná práce, protože překládáte slova a věty bez znalosti kontextu. Což občas přispělo k nesmyslným významům. Nicméně aktuálně je přeloženo více jak 5000 definic , což je více jak 70% anglického textu.

Doplnil jsem také standardní konfiguraci o některé formuláře nepostradatelné pro práci fyziatra a fyzioterapeuta. V současnosti je tedy systém nakonfigurován plně pro vedení dokumentace běžné rehabilitační praxe pracující bez pojišťoven.

Demo originální verze bez mých konfiguračních úprav najdete zde.

Přihlašovací údaje jsou

admin

pass

Brzy se podělím také o demo upravené české verze konfigurované pro potřeby fyziatrické a fyzioterapeutické praxe.

Pokud uvažujete o systému pro provozování své praxe, vedení dokumentace a kartotéky pacientů je OpenEMR pravou volbou.

Poskytuji instalační, poradenskou a konfigurační podporu. V případě zájmu mne tedy neváhejte kontaktovat na mailu info@suchajehla.cz.

MUDr.Tomáš Vilhelm

Sledujte a sdílejte:
error
Tags: