Bolest jako otázka času

Mediální obraz bolesti

objednat se

Suchá jehlaBolest je velmi často zejména v populárních laických časopisech a na podobně založených webech popisována jako chorobný stav a bývá spojována s negativním podtextem. K tomu jsme poučováni, že bolest je třeba tlumit s pomocí různobarevných pilulek a zázračných gelů, po kterých se i houserem paralyzovaný senior účastní taneční párty nebo korporátní manažerka sužovaná migrénou opět sebevědomě vede poradu a buzeruje nižší posty.  Je tomu však skutečně tak ?
Odpověď je nasnadě. Rozhodně NE !

Bolest jako informace

Bolest je subjektivní vjem jedince spojený s poškozením tělesné struktury. Jde o obrannou reakci organismu informační povahy, která v okamžiku poškození tkáně svou intenzitou přebije a přehluší vše ostatní a umožní nám tak okamžitě zareagovat s cílem toto poškození eliminovat nebo minimalizovat. Bolest je svou povahou natolik unikátní vjem, že zvykle okupuje celý náš koncentrační potenciál. Upozorní nás velmi cíleně a jasně, že něco není v pořádku a dovolí nám tak problém začít řešit. Co uděláme my ?

Zacpáváme ústa vlastnímu tělu


Často sáhneme po analgetiku s cílem tento vjem utlumit a zahlušit.
Mnohdy máme štěstí v tom, že náš organismus disponuje značným samohojícím potenciálem a většinu problémů je schopen si vyřešit sám bez doktorů.  Jindy musí doktoři více nebo méně pomoci tento akutní problém zvládnout.
U bolestí páteře se může však stát , že pod vlivem analgetiky utlumené bolesti , nevnímáme škodlivost a nevhodnost například některých pohybů a poloh těla a pokračujeme v přetěžování poškozené ploténky, chrupavky, svalu nebo vazu.  Analgetika způsobí, že bolest ztrácí svou sílu a tudíž i svoji informační hodnotu.
Organismu tak velmi komplikujeme jeho samoléčebné procesy a není divu, že se zdárně dopracujeme k nevratnému poškození ploténky.

Čas rozhoduje

Nejdůležitější je však, že ke zvládnutí akutních potíží máme omezený čas. Po 6-8 týdnech intenzivní bolesti totiž dochází k zajímavým změnám nervového systému, které zahrnují tzv. zcitlivění nervových zakončení kůže, podkoží, svalů a kloubů v okolí poškozené tkáně. To znamená zvýšení dráždivosti těchto nervů k bolestivým i nebolestivým podnětům ( tlak, teplo, chlad, dotek).
Původně nebolestivé podněty tak působí bolest nebo bolest původně mírná je vnímána jako nesnesitelná. V oblasti poškození je najednou produkováno více bolesti, která je přenášena nervy do zadní části míchy. Zde uložené další speciální buňky pro vnímání a přenos bolesti nezvládají tento bolestivý přetlak. Začnou netržně na zvýšenou nabídku bolesti reagovat vyšší poptávkou.  Začnou se rozšiřovat jejich oblasti schopné vnímat bolest ( receptory), dosud spící buňky se probouzí a přijímají roli jakéhosi zesilovače bolesti, který začne posílat kvanta bolestivé informace nahoru do mozku. Mluvíme tady o tzv. centrálním zcitlivění.

Když bolí nervy samotné

Jde o nepříznivý stav chronické-neuropatické bolesti, kdy prvotní příčina již nehraje tak významnou roli a maximum bolesti je produkováno nervovým systémem v bludném kruhu živeném tzv. neuromediátory. Jde o látky a substance přítomné v poškozeném nervovém systému, které hrají obrazně řečeno roli paliva.

Neuropatická bolest je obvykle dlouhodobý a svízelný problém ve své podstatě obtížně řešitelný. Bývá pravidelně provázen psychickými problémy jako je deprese a úzkost. Ovlivňuje tak i výše zmíněné samohojící schopnosti “vyždímaného” organismu a celkově zasahuje do homeostázy (vnitřní rovnováhy) a integrity jedince.

Čím tedy více ignorujeme informační povahu bolesti a čím více oddalujeme řešení akutních potíží , tím více komplikujeme organismu jeho samoléčivé pochody a zvyšujeme riziko rozvoje chronické bolesti, která již není užitečnou obrannou reakcí, ale skutečným problémem.

Bolestná realita

V kontextu výše zmíněných informací se pak fakt, že objednací lhůty ke specialistům zacházející s bolestí nezřídka dosahují několika měsíců, jeví jako fatální problém. Jejich ordinace se tak zbytečně stávají jakýmsi nikdy nekončícím servisem pro chronické pacienty, zatímco ti, kterým je ještě možno pomoci , čekají až na ně přijde řada a propásnou tak klíčový časový limit zmíněný dříve.

objednat se
Sledujte a sdílejte:
error

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *